Web Hız Testi Web Sitesi Hız Ölçümü

Web Sitesi hızı nasıl ölçülür

Web Sitesi Hızı

Web Sitesi Hızı; Web Sitesi Hızı, Web Sitesi hız ölçümü; İyi bir web sitesi bir çok farklı kritere göre değerlendirilir. En önemli noktalardan biri web sitesinin hızıdır. Web sitesi hızlı olursa ziyaretçiler aradığına daha kolay ve daha az vakitte ulaşır. Web sitesinin yavaş açılması durumunda ise ziyaretçi yavaş olan siteyi bırakıp daha hızlı olan siteye gitmektedir.

Web sitesinin hızı farklı etkenler sonucunda belirlenir. Temel olarak incelemek gerekirse web sitesinin hızı için 3 ana faktör vardır diyebiliriz.
1 ziyaretçinin internet hızı
2 Web sitesinin barındırıldığı web sunucusunun olanakları
3 Web sitesi dosyaları ile alakalı konular

Aşağıda web sitesinin hızını etkileyen 3 ana faktörün açıklamaları ve web sitesini hızlandırmak için yapılması gereken düzenlemeler açıklanmıştır.

Ziyaretçinin internet hızının yavaş olması durumunda elbette web sitesi sahibi olarak açısından bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Bu durumda yavaş erişime sahip kullanıcılar içinde web sayfası azaltılmış içerikle yayınlanarak web sitesi yüklenme hızına uyumlu bir web sitesi hazırlanabilir. Bazı ülkelerin internet alt yapılarının henüz tam olarak gelişmediği varsayıldığında bu ülkeler için web sitesinin daha hafif bir sürümü hazırlanabilir. Web sitesi yüklenme hızına göre site ayarlanarak farklı bölgelerden gelebilecek iş fırsatları da kaçırılmamış olacaktır.

Web sitesinin hızlı olması için web sitesinin yayınlandığı sunucu çok önemlidir. Web sunucusunda çok fazla web sayfası barındırılıyor ve kısıtlı bir erişim hızı varsa başka sitelerin ziyaretçi yükü nedeniyle web sitesi tasarımı yavaş yüklenebilir. Web sunucusu güncel işletim sistemine sahip donanım açısından da yeterli bir şekilde olması ve yeterli internet çıkış hızına sahip olması web sitesinin hızlı olması için gereken sunucu özelikleri olarak sayılabilir.

Web sitesinin hızlı olması için ziyaretçi erişim hızı, sunucu imkanları konuşulduktan sonra hız konusunda bir web sitesi üzerinde yapılması yada kontrol edilmesi gereken noktalar vardır. Web sitesi hızı için web sitesi üzerinde yapılması gereken kontrol ve düzenlemeler vardır. Öncelikle web sitesi çeşitli web sitesi hız ölçümü yapan siteler üzerinden kontrol edilebilir.

Web sitesi hız ölçümü yapan siteler:
Pingdom Tools üzerinden web sitesi hız Testi
GT Metrix üzerinden Web Sitesi hız Testi
Google Developers Üzerinden Web Sitesi Hız Testi
Web Page test üzerinden web sitesi hız testi
Page Scoring Sitesi üzerinden Web sitesi Hız testi

Web sitesinin hızlı olması için hız optimizasyonu yapılmalıdır. Optimizasyon imajlar üzerinde, css dosyaları üzerinde, HTML dosyaları üzerinde, yapılabilir. Optimizasyon için görsel ağırlıkları azaltılmaldır. GT Metrix ve Google Developers üzerinde yapılacak testler sonrası düzenlenmeye ihtiyacı olan imaj ve dosyaların listesine ulaşılabilir. Resim ve içerikler üzerinde yapılacak düzenlemeler sonrası tekrar hız testi tekrarlanarak web sitesini hızlandırmak için gerekenler yapılmış olacaktır.

Ayrıca web sitesinde HTML kod hatalarınında kontrol edilerek düzeltilmesi önemlidir.
HTML kod yapısındaki hataların tesbiti için W3 validatör sitesi kullanılmalıdır.

Hızlı açılan bir web tasarımı yaptırmak isterseniz ki bu çok önemlidir; iyi bir web tasarım firması ile bu konunun önceliğini belirterek çalışmaya başlamalısınız. Arama motoru optimizasyonu için bile çok önemli bir konudur web sitesinin hızlı açılıp açılmaması.

Kurumsal Web Sitesi Örnekleri

Kurumsal web sitesi tasarımı konusunda bizi tercih eden bazı firmalara hazırlamış olduğumuz kurumsal Web tasarımları aşağıda listelenmektedir. Aşağıdaki liste internet sitesi açılmış olan web referanslarımızdan bazılarıdır, diğer örnek web site tasarımları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz, size Özel Web Tasarımına sahip olmak için bize ulaşabilir web sitesi fiyatlarını öğrenip en uygun fiyata size özel web tasarımına sahip olabilirsiniz.